نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

زهرا فنودی وردپرس 2021/04/11 219 0

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

?How to Create a Table of Contents in WordPress

تجربه کاربر بازدید کننده (UX) باید برای شما به عنوان یک مالک یا توسعه دهنده وب سایت بسیار مهم باشد. با این حال ، دانستن اینکه آیا تمام پایگاه های خود را پوشش داده اید و موارد دیگری را که باید در سایت خود بگنجانید دشوار است.

یک عنصر که اغلب نادیده گرفته می شود ، فهرست مطالب (Table of Contents) برای محتوای طولانی مدت شما است. افزودن TOC به هر یک از پست های شما نه تنها خوانندگان را قادر می سازد قسمت های دقیق مورد علاقه خود را پیدا کنند ، بلکه باعث می شود محتوای شما منظم تر باشد.

در این پست، ما گزینه های مختلفی را برای ایجاد جدول مطالب وردپرس (از جمله پلاگین ها،بلوک ها و کد کوتاه ) معرفی خواهیم کرد. سپس دو سبک محبوب و چگونگی دستیابی به آنها را بیان خواهیم کرد.

چرا باید فهرست مطالب را در سایت وردپرس خود قرار دهم؟

اگرچه ممکن است یک جدول مطالب برای یک پست وبلاگ زائد باشد ، اما در واقع می تواند تا حد زیادی به بهبود UX سایت شما کمک کند. بیشتر خوانندگان به دنبال پاسخ به سوالات خاص به محتوای شما می آیند. TOC به آنها اجازه می دهد تا به راحتی به اطلاعاتی که بیشترین ارتباط را با آنها دارد ، بپردازند ، به جای اینکه از آنها بخواهند پیمایش کنند و زمان آن ها برای یافتن آنچه که نیاز دارند از بین برود.

علاوه بر این ، یک TOC می تواند بهینه سازی موتور جستجو (SEO) پست های شما را بهبود بخشد. این پیوندهای مفید مکانی آسان برای ترکیب کلمه (های) کلیدی شما هستند، که فاکتور رتبه بندی بسیار مهمی هستند.

علاوه بر افزایش تراکم کلمات کلیدی شما ، داشتن TOC در پست خود می تواند شانس شما برای دریافت یک قطعه ویژه در Google را افزایش دهد. این قطعه گزیده ای کوتاه است که در بالای لیست اصلی نتایج برای برخی جستجوها ظاهر می شود:

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

دریافت قطعه ویژه یک علم دقیق نیست. با این حال ، لیست ها (مانند TOC) اغلب نمایش داده می شوند ، زیرا آنها می توانند پاسخ سوالات جستجوگران را به روشی روشن و مختصر ارائه دهند.

1- افزودن جدول مطالب با استفاده از پلاگین ها:

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی افزونه Easy Table of Contents است.
پس از فعال سازی ، باید به صفحه تنظیمات »فهرست مطالب مراجعه کنید. از اینجا ، می توانید تنظیمات کلی فهرست مطالب مانند انتخاب موقعیت ، انتخاب برچسب و غیره را مدیریت کنید.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

همچنین می توانید درج خودکار فهرست مطالب را برای هر نوع پست فعال یا غیرفعال کنید. در صورت فعال بودن ، پلاگین به طور خودکار برای هر مقاله ای که بیش از 4 عنوان دارد ، فهرست مطالب را اضافه می کند. می توانید آن را به شماره دیگری که دوست دارید تغییر دهید.

به طور معمول ، ما اضافه کردن جدول مطالب به هر مقاله را توصیه نمی کنیم مگر اینکه تمام مقالات شما واقعا طولانی باشد.

در مرحله بعدی ، می توانید برای تغییر شکل کادر جدول مطالب به پایین پیمایش کنید. از اینجا می توانید یک قالب را انتخاب کنید ، عرض و ارتفاع را تنظیم کنید ، اندازه قلم را تنظیم کنید یا یک طرح رنگی سفارشی برای جعبه فهرست مطالب خود ایجاد کنید.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

پس از آن ، باید به قسمت Advanced settings بروید. گزینه های پیش فرض برای اکثر وب سایت ها کارساز است ، اما می توانید این گزینه ها را مرور کنید تا ببینید آیا می خواهیدچه چیزی را تنظیم کنید.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

فراموش نکنید که برای ذخیره این تنظیمات بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.
افزودن فهرست مطالب  به پست ها یا صفحات وردپرس

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

در این بخش ، می توانید گزینه درج خودکار را برای فهرست مطالب موجود در این پست به طور خاص غیرفعال کنید. همچنین می توانید از کدام سطح عنوان برای موارد جدول استفاده کنید.

توجه: اگر در این کادر تنظیماتی را تغییر دهید ، تنظیمات کلی این پست یا صفحه خاص را لغو می کند.

هنگامی که مقاله را با چند عنوان نوشتید ، می توانید برای دیدن فهرست مطالب در حال اجرا ، پیش نمایش آن را به سادگی انجام دهید.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

درصورتی که درج خودکار را غیرفعال کرده باشید ، اکنون این افزونه به طور خودکار شروع به افزودن جدول مطالب به پستها بر اساس تنظیماتی می کند که قبلاً انتخاب کرده اید. همچنین می توانید تنظیمات را بر اساس پست به پست مدیریت کنید.

در صفحه ویرایش پست ، بخش جدیدی را برای افزودن و مدیریت فهرست مطالب پست خود مشاهده خواهید کرد.

فهرست مطالب دقیقا بالای عنوان اول مقاله شما ظاهر می شود. خوانندگان شما می توانند روی پیوندها کلیک کرده و به بخشی که می خواهند بخوانند بروند.

3- نحوه ایجاد جدول مطالب با استفاده از بلوک ها:

آخرین روشی که بررسی خواهیم کرد ساختن یک جدول از مطالب به صورت دستی با استفاده از قابلیت داخلی Block Editor است. این روش پتانسیل کمتری برای شخصی سازی ارائه می دهد ، اما اگر بخواهید از افزودن افزونه دیگری به سایت خود جلوگیری کنید ، مفید است.

از آنجا که ویرایشگر به طور پیش فرض جدول محتوای بلوک را شامل نمی شود ، می توانید خودتان آن را با استفاده از یک عنصر لیست ساده ایجاد کنید:

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

برای عنوان بخش ، می توانید از یک عنوان Heading یا فقط متن استفاده کنید (ما مورد اول را توصیه می کنیم ، زیرا برای سئو بهتر است). هنگامی که هر عنصر را در پستی که روی آن کار می کنید لیست کردید ، تنها کاری است که پیوندها را به آن بخش ها اضافه کنید.

ساده ترین راه برای انجام این کار این است که به عنوان فرعی برای هر بخش در لیست بروید و برگه Advanced را در تنظیمات آن بلوک باز کنید. فیلدی به نام HTML anchor را مشاهده خواهید کرد ، جایی که می توانید یک شناسه منحصر به فرد برای آن بلوک وارد کنید:

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

لنگر خود باید یک کلمه باشد ، و باید منحصر به فرد باشد. همچنین ، به یاد داشته باشید که نمی توانید از شناسه یکسانی برای چندین عنصر استفاده مجدد کنید. برای بخشی به نام “میزبانی وب چیست؟” ، می توانید یک لنگر با عنوان “میزبان وب” ایجاد کنید.

سپس به فهرست مطالب خود برگردید و ورودی موجود در لیست را انتخاب کنید که مربوط به بخشی است که می خواهید به آن پیوند دهید. پیوندی اضافه کنید که شامل لنگر HTML باشد که قبلاً تنظیم کرده اید و قبل از آن علامت # ، به عنوان مثال : “میزبان وب#”

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

حالا وقتی کسی روی آن لینک در فهرست مطالب شما کلیک می کند ، مرورگر او به طور خودکار به قسمت مربوطه می رود. فقط مطمئن شوید که پیوند را تنظیم نکرده اید تا در صفحه جدیدی باز شود.

این فرآیند را برای هر عنصر در فهرست مطالب خود تکرار کنید ، و خوب است که شروع کنید. اگر می خواهید جدول از نظر بصری برجسته باشد ، می توانید به تنظیمات بلوک دسترسی پیدا کرده و رنگ پس زمینه آن را تغییر دهید:

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

همین که سبکی را یافتید که با آن راحت هستید ، تغییرات را در پست خود ذخیره کنید و تمام!

2- افزودن جدول مطالب با استفاده از کد کوتاه:

در کنار افزونه های فهرست مطالب وردپرس ، می توانید از شورت کد برای کنترل بیشتر نحوه نمایش TOC وردپرس خود استفاده کنید. کد کوتاه قطعه کد کوچکی است که می توانید در ویرایشگر جایگذاری کنید ، به شما اجازه می دهد محتوای سفارشی را عملا در هر نقطه از صفحه نمایش دهید.

کد کوتاه افزودن جدول مطالب به پست ها، صفحات، سایدبار و ابزارک های شما را آسان می کند. نحوه کار:

1- افزونه TOC را که از کد کوتاه استفاده می کند بارگیری کنید یا از یک افزونه بدون کد کوتاه در کنار راه حل مانند کد کوتاه استفاده کنید.
2- کد کوتاه ارائه شده توسط این افزونه را پیدا کنید یا آنها را با استفاده از Shortcoder ایجاد کنید.
3- کد کوتاه را کپی کرده و در هر کجا که می خواهید در وردپرس (مثلا در یک پست وبلاگ) آنها را جای گذاری کنید. کد کوتاه کد کوتاه ساده مطالب را ارائه می دهد و افزودن آنها به سایت شما را نسیم می کند.

زیبایی کد کوتاه این است که چگونگی جایگذاری آنها متنوع است. می توانید آنها را به بالا ، وسط یا پایین صفحات و پست های خود یا حتی در یک ابزارک سایدبار اضافه کنید.

در حالی که پلاگین ها ساده ترین راه برای ایجاد TOC در وردپرس هستند ، شما می توانید یکی را به صورت دستی نیز اضافه کنید. در اینجا دو روش برای انجام این کار آورده شده است.

تعیین استایل فهرست مطالب:

سبک فهرست مطالب شما نقش مهمی در افزایش مهارت UX بازدید کنندگان دارد. با توجه به این موضوع ، بیایید به دو سبک محبوب برای TOC های وردپرس نگاهی بیندازیم.

1- سبک شناور فهرست مطالب :

floating TOC یک ابزارک است که در کنار صفحه ثابت می ماند. اجرای آن دو مرحله طول می کشد. ابتدا باید یک فهرست مطالب در وردپرس تنظیم کنید و آن را به عنوان ابزارک به سایت وردپرس خود اضافه کنید (با استفاده از یکی از روش های قبلی).

پس از انجام این کار ، می توانید از افزونه Q2W3 Fixed Widget (یا یک راه حل مشابه) استفاده کنید تا ابزارک TOC “در کنار صفحه” گیر کند. با نصب این افزونه ، به قسمت ابزارک های سایت خود برگردید و ابزارک TOC را باز کنید. سپس کادر تأیید ابزارک ثابت (Fixed widget) را فعال کنید:

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

با فعال شدن این گزینه ، با پیمایش کاربر به پایین ، TOC دیگر از نمای صفحه محو نمی شود. درعوض ، همراه با مطالب صفحه پیمایش می شود تا همیشه در آن موجود باشد. این همچنین سبک پیش فرض است که توسط افزونه Fixed TOC که قبلا به آن اشاره کردیم، پیاده سازی شده است.

2- سبک نوار کناری فهرست مطالب:

مشابه floating TOC، در این روش یک نوار کناری در سمت راست یا چپ صفحه وب شما نمایش داده می شود. با این حال ، به جای پیمایش همراه کاربر ، نوار کناری TOC در یک موقعیت ثابت باقی می ماند.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

ایجاد سایدبار فهرست مطالب بسیار آسان است. در صورت امکان به سادگی یک ابزارک TOC اضافه کنید یا کد کوتاه را در یک ابزارک نوار کناری موجود قرار دهید. TOC وردپرس شما بعنوان یک جنبه ثابت از نوار کناری ظاهر می شود.

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد نحوه ایجاد جدول مطالب در پست ها و صفحات وردپرس را بیاموزید.

نحوه ایجاد جدول مطالب در وردپرس

شما کاربران عزیز می توانید برای استفاده ی بیش تر از خدمات سایت پنگاش هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کنید تا علاوه بر استفاده از پست های  آموزشی رایگان بتوانید به محصولات فروشگاه و تخفیف های فوق العاده پنگاش دسترسی داشته باشید.

توجه

کلیک

اگر با این مشکل آشنا هستید خودتان انجام دهید ولی اگر نمی دانید که این کار را چطور انجام دهید می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده و اطلاعات سایت را تیکت کنید تا با اندک هزینه ای کار شما را انجام دهیم . اگر خواستید می توانید برای مشاوره با شماره های ۰۹۱۷۹۰۵۹۳۵۰ و یا ۰۹۳۹۸۶۹۵۲۳۸ با ما در ارتباط باشید.


کلیه حقوق برای وب سایت پنگاش محفوظ می باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
stats
تماس