آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

admin وردپرس 2021/03/08 165 0

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

?How to migrate from Joomla to WordPress

جوملا در نوع خود یک پلت فرم قدرتمند است. با این حال ، بسیاری از مردم وردپرس را به دلیل سهولت استفاده و انعطاف پذیری ، برای وب سایت های خود ترجیح می دهند. مشکل این است که مهاجرت یک وب سایت از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر می تواند کمی گیج کننده باشد. به همین دلیل ما می خواهیم شما را در روند آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس راهنمایی کنیم.

به طور کلی، مهاجرت از جوملا به وردپرس شامل موارد زیر است:

1- راه اندازی افزونه FG Joomla to WordPress.

2- یافتن پارامترهای پایگاه داده جوملا

3- انتقال محتوای جوملا به وردپرس.

4- جایگزینی پیوندهای داخلی خود در وردپرس.

5- دامنه خود را به سمت سایت جدید وردپرس خود هدایت کنید.

پس از پایان مراحل انتقال، وب سایت شما باید بدون دردسر در وردپرس فعال باشد. با این حال ، قبل از شروع ، بیایید بحث کنیم که چرا ممکن است بخواهید از یک سیستم عامل به سیستم دیگر بروید!

دلایل مهاجرت از جوملا به وردپرس چیست؟

جوملا یک پلتفرم خارق العاده استو گزینه های زیادی را برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) ، امنیت قوی و بسیاری از ویژگی های مفید را ارائه می دهد. مهاجرت از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر  لزوما انتخاب گزینه برتر نیست بلکه به این مفهوم است که برای نیازهای خاص شما بهترین است.

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) موجود است. همچنین چندین مزیت نسبت به جوملا دارد. مثلا:

  • وردپرس بیشتر مبتدی است. اگر در ساخت و مدیریت وب سایت ها تازه وارد هستید ، احتمالاً زمان آشنایی شما با وردپرس بسیار کمتر از زمان جوملا خواهد بود.
  • شما گزینه های سفارشی سازی بیشتری دارید. تعداد افزونه ها و تم های موجود برای کاربران وردپرس بسیار حیرت انگیز است. مهم نیست که چه نوع وب سایتی را می خواهید بسازید ، با استفاده از این ابزارهای اختصاصی می توانید خیلی سریعتر به آنجا برسید.
  • جامعه وردپرس بسیار فعال تر است. کاربران بیشتر بدان معنی است که شما به یک انجمن پشتیبانی بهتر دسترسی پیدا می کنید. اگر در استفاده از وردپرس با مشکلی روبرو شدید ، تعداد زیادی راهنما و آموزش آنلاین برای حل آنها پیدا خواهید کرد.

از نظر ما ، اگر پیش زمینه ای در زمینه توسعه وب ندارید ، وردپرس بهترین انتخاب است. با استفاده از این CMS می توانید وب سایت هایی با ظاهری حرفه ای بسازید که دارای ویژگی های پیشرفته هستند ، بدون اینکه یک خط کد را لمس کنید. از طرف دیگر ، اگر تجربه توسعه وب را داشته باشید ، می توانید حتی بیشتر از سیستم عامل استفاده کنید. بنابراین موارد منفی استفاده از وردپرس بسیار کم است.

قبل از شروع روند مهاجرت، به سه مورد نیاز دارید:

1- تعیین دامنه و شرکت میزبان

2- نصب و راه اندازی وردپرس

3- دسترسی به دامنه ای که هم اکنون در وب سایت جوملا از آن استفاده می کنید. پس از مهاجرت سایت خود ، باید این دامنه را به روز کنید تا در عوض به سمت تنظیمات  وردپرس شما هدایت شود.

مهم است که تأکید کنیم انتخاب میزبان وب برای سلامتی وب سایت شما حیاتی است. در حالت ایده آل ، شما می خواهید ارائه دهنده ای را انتخاب کنید که قیمت مناسب ، عملکرد عالی و ویژگی های خاص وردپرس را به شما ارائه دهد.

در هر صورت ، هنگامی که هم برنامه میزبانی و هم نصب وردپرس را تنظیم کردید ، وقت آن است که آستین ها را بالا بزنید و شروع به کار کنید.

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس:

مرحله 1: نصب و فعال سازی افزونه FG Joomla to WordPress

وردپرس شما را قادر می سازد تا محتوا را از چندین سیستم عامل دیگر وارد کنید. شما می توانید با استفاده از افزونه مناسب پشتیبانی جوملا را به راحتی به وردپرس اضافه کنید.

برای شروع ، به داشبورد وردپرس خود دسترسی پیدا کرده و به برگه Plugins ›Add New بروید. نوار جستجو در سمت راست را مشاهده خواهید کرد ، جایی که می توانید FG Joomla را در وردپرس تایپ کنید و بتوانید به افزونه دسترسی پیدا کنید.

 بر روی دکمه Install Now در کنار نام پلاگین کلیک کنید. وردپرس همه موارد را تنظیم می کند و پس از پایان کار ، یک دکمه فعال سازی جدید در همان مکان نشان داده می شود. روی آن کلیک کنید تا افزونه فعال و قابل استفاده باشد.

قبل از استفاده واقعی از این افزونه ، به برخی از اعتبارنامه ها نیاز دارید که وردپرس را قادر می سازد تا محتوای جوملا شما را جذب کند. بیایید در مورد چگونگی انجام این کار صحبت کنیم.

مرحله 2: پارامترهای پایگاه داده جوملا خود را پیدا کنید

برای مرحله بعدی ، به اطلاعات پایگاه داده جوملا شما احتیاج داریم. این افزونه وردپرس را قادر می سازد تا محتوای جوملا شما را وارد کند. بدون آنها ، این سیستم عامل به کپی کردن پرونده های شما اجازه نمی دهد.

برای یافتن این گواهینامه ها، به صفحه کنترل جوملا بروید و برگه System را در بالای صفحه انتخاب کنید. گزینه Global Configuration را انتخاب کرده و در صفحه بعدی به دنبال تب Server بروید:

اگر به سمت راست نگاه کنید ، بخشی به نام تنظیمات پایگاه داده را مشاهده خواهید کرد. قسمت هایی که برای ما مهم است میزبان ، نام کاربری پایگاه داده ، نام پایگاه داده و پیشوند جداول پایگاه داده هستند:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

اگر پایگاه داده جوملا شما در یک سرور یا میزبان وب متفاوت از سایت وردپرس قرار دارد ، ممکن است لازم باشد به جای آن از نام میزبان Remote MySQL استفاده کنید. راه حل آسان تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده جوملا ، بارگذاری آن در حساب میزبانی فعلی و استفاده از آن به جای حساب اصلی در هنگام انتقال است.

مرحله 3: انتقال محتوای جوملا به وردپرس

در این مرحله ، شما تمام مواد لازم را دارید. وقت آن است که افزونه FG Joomla to WordPress جادو کند. پس از فعال شدن ، به صفحه Import <- Tools بروید. لیستی از ابزارهای واردات موجود برای نصب وردپرس خود را مشاهده خواهید کرد. روی پیوند “Run Importer” در زیر ابزار وارد کننده جوملا (FG) کلیک کنید.

صفحه بعدی جایی است که شما تنظیم می کنید افزونه FG Joomla چگونه محتوای وارد شده را کنترل کند. ابتدا انتخاب کنید آیا می خواهید وردپرس محتوای جوملا شما را با پست های موجود ادغام کند یا همه موارد را به عنوان یک سایت جدید تنظیم کنید. گزینه دوم را توصیه می کنیم، حتی اگر وب سایت وردپرس شما کاملا جدید باشد:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

اکنون، به پایین به قسمت پارامترهای وب سایت جوملا بروید. در آنجا ، باید URL وب سایت جوملا موجود خود را وارد کنید. به این ترتیب ، این پلاگین می داند که پرونده های رسانه ای خود را از کجا فراخوانی کند.

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

به قسمت پارامترهای پایگاه داده جوملا بروید ، جایی که شما از اعتباراتی که در مرحله قبل قرار داده اید استفاده خواهید کرد. مقادیر را از جوملا به قسمتهای مربوطه خود اینجا منتقل کنید ، اما گزینه های Port و Database را دست نخورده بگذارید:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

اکنون، بر روی دکمه Test the database connection کلیک کنید، بنابراین پلاگین می تواند بررسی کند که آیا پارامترهای پایگاه داده کار می کنندیا خیر.

تقریبا کار ما تمام شده است ، اما هنوز چند تنظیم برای پیکربندی باقی مانده است. اگر به پایین پیمایش کنید ، بخشی به نام Behavior را مشاهده خواهید کرد. در اینجا می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید پست های بایگانی شده را وارد کنید ، پرونده های رسانه ای را که پلاگین از جوملا می گیرد انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که با کلمات کلیدی متای محتوای خود چه کاری انجام دهید:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

همچنین متوجه خواهید شد که گزینه ای برای وارد کردن محتوای جوملا به عنوان صفحه به جای پست وجود دارد. اینکه شما این کار را انجام دهید یا خیر به نوع سایتی که در جوملا اجرا می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال اگر سایت شما یک وبلاگ است ، می خواهید این گزینه را خاموش نگه دارید.

سرانجام ، می توانید پیش بروید و بر روی دکمه  Start / Resume the import کلیک کنید و منتظر بمانید تا افزونه کار خود را انجام دهد. بسته به اندازه وب سایت جوملا شما ممکن است مدتی طول بکشد .

اگر می خواهید بدانید که روند کار چگونه پیش می رود ، بخش ورود به سیستم را در همین صفحه داشته باشید. همچنین یک نوار پیشرفت دستی وجود دارد که به شما نشان می دهد تا چه حد فاصله دارید:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

در هر صورت ، پس از پایان مهاجرت ، باید در قسمت ورود به سیستم یک پیام موفقیت آمیز مشاهده کنید. اکنون ، ادامه دهید و به صفحات و پست های جدید سایت وردپرس خود نگاهی بیندازید. کاری که می خواهید انجام دهید این است که مطمئن شوید تمام مطالب شما با موفقیت از جوملا به وردپرس راه یافته است.

در این مرحله ، ممکن است متوجه شوید که اگر روی پیوند داخلی در وردپرس کلیک کنید ، ممکن است آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند. به این دلیل که این پیوندها هنوز به سمت سایت جوملا شما هدایت می شوند. بیایید ادامه دهیم و اکنون آن را رفع کنیم.

مرحله 4: پیوندهای داخلی خود را در وردپرس جایگزین کنید

خوشبختانه افزونه FG Joomla to WordPress همچنین ابزاری را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما کمک کند پیوندهای داخلی خود را برطرف کنید. برای استفاده از آن ، باید به برگه Tools ›Import برگردید و یک بار دیگر روی دکمه Run Importer در زیر گزینه Joomla کلیک کنید.

اکنون صفحه ای را مشاهده خواهید کرد. تمام تنظیماتی را که در مرحله آخر استفاده کرده اید نادیده بگیرید و تا پایین به پایین پیمایش کنید. در اینجا بخشی به نام After the migration  وجود دارد ، شامل دکمه Modify internal links. اکنون روی آن کلیک کنید:

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

این دکمه از تمام پیوندهای داخلی موجود در محتوای وردپرس شما مراقبت می کند و آنها را برطرف می کند تا دیگر به جوملا اشاره نکنند. وقتی فرآیند تمام شد ، این پلاگین به شما می گوید که چند پیوند اصلاح شده است. این باید بدون دردسر کار کند ، اگرچه بعد از این فقط می خواهید پیوندهای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید.

اکنون ، وب سایت جدید وردپرس شما تقریبا آماده است! فقط یک قسمت برای مراقبت باقی مانده است ، دامنه شما.

مرحله 5: تنظیم مجدد مسیرها و پیوندهای یکتا

وب سایت قدیمی جوملا شما ممکن است دارای ساختار URL متفاوتی با سایت وردپرس شما باشد. این بدان معنی است که افرادی که مقالات شما را در موتورهای جستجو پیدا می کنند ، اکنون خطای 404 را مشاهده می کنند.

برای رفع این مشکل ، باید پیوندهای ثابت را تنظیم کرده و به درستی کاربران و موتورهای جستجو را به URL های جدید هدایت کنید.

ابتدا باید به صفحه Settings » Permalinks در وردپرس مراجعه کنید. در زیر تنظیمات مشترک بر روی گزینه post name کلیک کنید و سپس بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

در مرحله بعدی ، باید افزونه Redirection را در سایت وردپرس خود نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی، باید به صفحه Tools » Redirection مراجعه کنید. در قسمت source URL،شما آدرس http://example.com/index.php/(.*) و در قسمت target URL، آدرس http://example.com/$1 را مشاهده می کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

برای ذخیره تغییرات ، روی دکمه “Add redirect” کلیک کنید.

وردپرس اکنون URL های وب سایت قدیمی جوملا را به ساختار پیوند ثابت وردپرس شما هدایت می کند.

پس از پایان کار ، به یاد داشته باشید که ممکن است مدتی طول بکشد تا تغییرات در دامنه شما منتشر شود. این بدان معناست که اگر بلافاصله پس از انجام سوئیچ به سایت جوملا شما منتهی می شود ، نگران نباشید. چند ساعت یا حداکثر دو روز به آن فرصت دهید و دامنه شما به سمت سایت جدید شما به روز شود.

نتیجه گیری:

انتقال از جوملا به وردپرس یک تصمیم بزرگ است ، اما فرآیند آنچنان که تصور می کنید پیچیده نیست. اگر به دلیل اینکه فکر نمی کردید این کار را انجام دهید ، کار را کنار گذاشته اید ، خوشحال خواهید شد که بدانید این کار فقط چند مرحله طول می کشد شما می توانید به سادگی با استفاده از یک افزونه وردپرس را قادر به وارد کردن داده های جوملا خود کنید ، آن افزونه را به سایت موجود خود متصل کرده و سپس اجازه دهید تا جوملا را برای شما به وردپرس منتقل کند.

آموزش مهاجرت از جوملا به وردپرس

شما کاربران عزیز می توانید برای استفاده ی بیش تر از خدمات سایت پنگاش هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کنید تا علاوه بر استفاده از پست های  آموزشی رایگان بتوانید به محصولات فروشگاه و تخفیف های فوق العاده پنگاش دسترسی داشته باشید.

توجه

کلیک

اگر با این مشکل آشنا هستید خودتان انجام دهید ولی اگر نمی دانید که این کار را چطور انجام دهید می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده و اطلاعات سایت را تیکت کنید تا با اندک هزینه ای کار شما را انجام دهیم . اگر خواستید می توانید برای مشاوره با شماره های ۰۹۱۷۹۰۵۹۳۵۰ و یا ۰۹۳۹۸۶۹۵۲۳۸ با ما در ارتباط باشید.


کلیه حقوق برای وب سایت پنگاش محفوظ می باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
stats
تماس