استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

زهرا فنودی وردپرس 2020/10/25 510 0

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

W3c standards in website design

کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) یک کنسرسیوم بین المللی است که به هدایت وب به تمام ظرفیت های بالقوه خود اختصاص دارد. توسط تیم برنرز لی ، مخترع وب هدایت می شود. W3C در سال 1994 تاسیس شد و بیش از 330 سازمان عضو دارد.از جمله مایکروسافت ، آمریکا آنلاین (شرکت مادر ارتباطات Netscape) ، اپل کامپیوتر ، Adobe ، Macromedia ، Sun Microsystems و انواع دیگر تولید کنندگان سخت افزار و نرم افزار ، ارائه دهندگان محتوا ، دانشگاه موسسات و شرکتهای ارتباط از راه دور. این کنسرسیوم به میزبانی سه دانشگاه MIT در ایالات متحده ، INRIA در اروپا و دانشگاه کیو در ژاپن برگزار می شود.

W3C برای افزایش قابلیت همکاری محصولات مرتبط با وب ، مشخصات باز (استانداردهای عملی) را توسعه می دهد. توصیه های W3C توسط گروه های کاری متشکل از اعضای کنسرسیوم و کارشناسان دعوت شده تهیه می شود. گروه های کاری از شرکت ها و سازمان های دیگری که در ایجاد برنامه های کاربردی برای وب مشارکت دارند ، اجماع عمومی می گیرند و پیش نویس های پیشنهادی را ایجاد می کنند. سپس این موارد برای تأیید رسمی به عنوان توصیه های W3C به عضویت و مدیر W3C ارسال می شوند.

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت   

وب سایت پنگاش دارای استاندارد های کامل W3C می باشد و شما نیز می توانید دارای چنین استانداردی باشید. در ادامه به بررسی  برخی از این استاندارد ها می پردازیم .

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

توجه : استاندارد سازی سایت بر اساس الگوهای کنسرسیوم جهانی وب، تاثیر بسیار زیادی در رتبه بندی و سئو سایت شما دارد.

استانداردهای W3C چیست؟

HTML 4.0 – HyperText Markup Language

HyperText Markup Language (HTML) به طور گسترده ای در وب برای افزودن ساختار به اسناد متنی استفاده می شود. مرورگرها این اسناد را تفسیر می کنند و ساختار را به روشهای خاص رسانه برای کاربر نشان می دهند.استاندارد html به منزله ی داشتن استاندارد اصلی وب  است و در سئو نقش بسیار  اساسی دارد و می تواند تاثیر بسیار زیادی در بالا آمدن در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد.

برای بررسی میزان استاندارد بودن کدهای html سایت خود می توانید از سرویسی به نام HTML Validation Service بهره بگیرید.می توانید با مراجعه به آدرس  https://validator.w3.org/nu/ سایت خود را بررسی کنید.

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

XML 1.0 – Extensible Markup Language

Extensible Markup Language (XML) یک زبان نشانه گذاری مانند HTML است، اما به جای داشتن یک مجموعه از عناصر ثابت ، به شما امکان می دهد خودتان عناصر مورد نظرتان را تعریف کنید و یا اینکه از مجموعه ساخته شده توسط شخص دیگری استفاده کنید. استفاده از فضاهای نام XML امکان استفاده از چندین مجموعه در یک سند را فراهم می کند.

XML نسبت به HTML انعطاف پذیرتر است،دلیل اصلی آن این است که شما می توانید عناصر خود را اضافه کنید و سیستم های ساختاری خود را بسازید. این امر آن را به یک قالب ایده آل برای سازماندهی مقادیر زیادی از داده ها تبدیل می کند.استفاده ازXML در حال حاضر در بسیاری از پایگاه های داده و موتورهای جستجو استفاده می شود.

CSS – Cascading Style Sheets

Cascading Style Sheets (CSS) مکانیکی برای تغییر شکل ظاهری عناصر HTML یا XML است، این کار با اختصاص دادن سبک به انواع عناصر ، کلاسهای تعیین شده از عناصر صورت می گیرد.

با بهره گیری از شیوه نامه ها می توان به طور مداوم ظاهر یک سایت را تعریف کرد. پس از معرفی CSS سازمان W3C توصیه کرد که ویژگی های خاص طرح در HTML به تدریج حذف شود و با سبک های آبشاری جایگزین شود.نتیجه ی استفاده از طراحی شیوه نامه های آبشاری  ایجاد وب جهانی گسترده تر و ساده تر است.

برای بررسی میزان استاندارد بودن کدهای css سایت خود می توانید از سرویسی به نام CSS Validation Service بهره بگیرید.می توانید با مراجعه به آدرس  https://validator.w3.org/nu/ سایت خود را بررسی کنید.

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

DOM 1 – Document Object Model Level 1

DOM اجازه می دهد تا قدرت و تعامل کامل یک زبان برنامه نویسی در یک صفحه وب اعمال شود. (مانند ECMAScript ، نسخه استاندارد JavaScript). از نظر برنامه نویسی ،Document Object Model Level 1 سطح اول رابط برنامه نویسی برنامه برای تعامل با صفحات وب است. DOM به زبان های برنامه نویسی امکان دسترسی آسان به ساختار، محتوا و ارائه سندی که نوشته شده است را می دهد.

DOM با پیشرفت های آینده فناوری سازگار است و اجازه می دهد تا هر زبان اسکریپت نویسی با هر زبانی که در سند استفاده می شود ارتباط برقرار کند.

ابزار دیگری با نام Feed Validation Service وجود دارد که برای سنجش میزان استاندارد بودن کدها استفاده می شود. داشتن یک فید می تواند در سئو تاثیر بسیار به سزایی داشته باشد و هر سایتی می تواند دارای این استاندارد باشد. می توانید با مراجعه به آدرس https://validator.w3.org/feed/ سایت خود را بررسی کنید.

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

مزایای استفاده از استانداردهای وب چیست؟

برای نرم افزارها:

استانداردها نوشته شده اند تا مرورگرهای قدیمی هنوز ساختار اساسی اسناد شما را درک کنند. حتی اگر آنها نتوانند جدیدترین و جالبترین موارد اضافه شده به استانداردها را درک کنند ، می توانند محتوای سایت شما را به نمایش بگذارند. البته همین امر در مورد ربات ها نیز وجود دارد، سیستم هایی که از طرف موتورهای جستجو و سایر نمایه سازها اطلاعات را از سایت شما جمع می کنند.

کد سازگار این امکان را به شما می دهد تا صفحه خود را با یک سرویس اعتبار سنجی تأیید کنید. اعتبارسنج ها اسناد شما را پردازش می کنند و لیستی از خطاها را به شما ارائه می دهند. این کار یافتن و اصلاح خطاها را بسیار آسانتر می کند و می تواند در وقت شما صرفه جویی کند.

اسناد سازگار به راحتی می توانند به قالب های دیگر مانند پایگاه داده یا اسناد Word تبدیل شوند. این امکان استفاده همه جانبه از اطلاعات موجود در اسناد موجود در شبکه جهانی وب و انتقال ساده به سیستم های جدید، سخت افزار و همچنین نرم افزار از جمله دستگاه هایی مانند تلویزیون و PDA را فراهم می کند.

برای مردم:

برخی از پیامدهای نادیده گرفتن استانداردها واضح است: اساسی ترین پیامد این است که دسترسی به سایت خود را محدود می کنید. چقدر منطق تجاری دارد که مخاطبان شما را فقط به کسری از کسانی که مایل به عضویت در آن هستند محدود کنید؟ برای یک سایت تجاری ، عدم دسترسی حتی به بخشهای کوچک  برای مخاطب هدف، می تواند تفاوت زیادی در حاشیه سود شما ایجاد کند.مثلا برای یک سایت آموزشی، منطقی است که اجازه دسترسی نه تنها به کودکان مدرسه ای متمول و دارای جسمی با مرورگرهای گرافیکی ، بلکه همچنین برای کودکان در کشورهای جهان سوم که فقط به مرورگرهای مبتنی بر متن دسترسی دارند یا دانش آموزان غیرفعال با استفاده از مرورگرهای تخصصی ، اجازه دسترسی داشته باشد. .

همین اصل در مورد انواع وب سایت ها صدق می کند.اگرچه از استانداردها دور شده و از ویژگی های خاص مرورگر بهره می برید وسوسه انگیز است، اما افزایش دسترسی که از انطباق با استانداردها حاصل می شود در طولانی مدت به پاداش های بسیار بیشتری منجر می شود.

ثبات:

اکثر استانداردهای وب معمولا با سازگاری forward and backward طراحی شده اند.به این ترتیب که داده ها با استفاده از نسخه های قدیمی استاندارد در مرورگرهای جدید همچنان کار می کنند. و داده ها از نسخه های جدید این استانداردها بهره می گیرند تا نتیجه قابل قبولی در مرورگرهای قدیمی ایجاد کنند.

از آنجا که یک وب سایت در طول حیات خود ممکن است از چندین طراح استفاده کند ، مهم است که آن افراد بتوانند کد را درک کرده و به راحتی آن را ویرایش کنند. استانداردهای وب مجموعه قوانینی را ارائه می دهند که هر توسعه دهنده وب می تواند آن ها را دنبال کند ،بفهمد و با آن ها آشنا شود. هنگامی که یک توسعه دهنده سایتی را مطابق با استانداردها طراحی می کند، دیگری می تواند سایت را از همان جایی را که از قبل متوقف شده است، انتخاب کند.

اگر خواهان استاندارد سازی سایت بر اساس پارامترهای W3C هستید، می توانید با ما در سایت پنگاش تماس گرفته و مسئولیت انجام این کار را بر عهده ی متخصصان با تجربه و متعهد ما بگذارید.

استانداردهای w3c در طراحی وب سایت

شما کاربران عزیز می توانید برای استفاده ی بیش تر از خدمات سایت پنگاش هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کنید تا علاوه بر استفاده از پست های  آموزشی رایگان بتوانید به محصولات فروشگاه و تخفیف های فوق العاده پنگاش دسترسی داشته باشید.

توجه

کلیک

اگر با این مشکل آشنا هستید خودتان انجام دهید ولی اگر نمی دانید که این کار را چطور انجام دهید می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده و اطلاعات سایت را تیکت کنید تا با اندک هزینه ای کار شما را انجام دهیم . اگر خواستید می توانید برای مشاوره با شماره های ۰۹۱۷۹۰۵۹۳۵۰ و یا ۰۹۳۹۸۶۹۵۲۳۸ با ما در ارتباط باشید.نظرات ( 0 )

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید

کلیه حقوق برای وب سایت پنگاش محفوظ می باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
stats
تماس