پنگاش – رفع مشکلات سایت

کاربر گرامی ! کلیه سفارشات با 20 درصد تخفیف تا پایان مرداد انجام می گیرد
0

سئوی فنی چیست؟

سئوی فنی چیست؟

سئوی فنی چیست؟

سئو فنی

Technical SEO

سئوی فنی یا همان سئو تکنیکال Technical SEO با پیکربندی‌هایی که می‌توانند در وب‌سایت و سرور پیاده‌سازی شوند می گویند  (مانند عناصر صفحه، پاسخ‌های هدر HTTP، نقشه‌های سایت XML، تغییر مسیرها، داده‌های متا و غیره) تعریف می‌شود. کار فنی سئو تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر خزیدن موتورهای جستجو، نمایه سازی و در نهایت رتبه بندی دارد. به این ترتیب، سئوی فنی شامل تجزیه و تحلیل، تحقیق کلمات کلیدی، توسعه پروفایل بک لینک یا استراتژی های رسانه های اجتماعی نمی شود.

در این پست به اصول سئو فنی  یا تکنیکال سئو می پردازیم. در حال حاضر، بحث در مورد اصول سئو فنی ممکن است از نظر شرایط یک تناقض به نظر برسد. با این وجود، برخی از دانش اولیه در مورد جنبه فنی تر سئو می تواند به معنای تفاوت بین یک سایت با رتبه بالا و سایتی باشد که اصلاً رتبه ای ندارد. سئو فنی آسان نیست، اما در اینجا به زبان ساده توضیح خواهیم داد که در هنگام کار بر روی پایه فنی وب سایت خود، به چه جنبه هایی (از توسعه دهنده خود بخواهید) توجه کنید.

 

سئو فنی چیست؟

 

سئو فنی به بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو اشاره دارد. ساختن یک وب سایت سریعتر، خزیدن آسانتر و قابل درک برای موتورهای جستجو از ارکان بهینه سازی فنی است. سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که بر بهبود عناصر وب سایت شما برای کسب رتبه های بالاتر تمرکز می کند. این برعکس سئوی خارج از صفحه است، که در مورد ایجاد قرار گرفتن در معرض یک وب سایت از طریق کانال های دیگر است.

گوگل و سایر موتورهای جستجو می خواهند بهترین نتایج ممکن را برای جستجوی خود به کاربران خود ارائه دهند. بنابراین، ربات های گوگل صفحات وب را بر اساس عوامل متعددی می خزند و ارزیابی می کنند. برخی از عوامل بر اساس تجربه کاربر است، مانند سرعت بارگذاری یک صفحه. عوامل دیگر به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای صفحات شما را درک کنند. این همان کاری است که، در میان دیگران، داده های ساخت یافته انجام می دهد. بنابراین، با بهبود جنبه های فنی به موتورهای جستجو کمک می کنید تا سایت شما را بخزند و درک کنند. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، ممکن است با رتبه های بالاتر یا حتی نتایج بهتر بگیرید.

چرا باید سایت خود را از نظر فنی بهینه کنید؟

اگر اشتباهات فنی جدی در سایت وجود داشته باشد، ممکن است برای شما هزینه داشته باشد. شما اولین کسی نیستید که با اضافه کردن تصادفی یک اسلش انتهایی در مکان نامناسب در فایل robots.txt خود، به طور کامل از خزیدن موتورهای جستجو در سایت خود جلوگیری می کنید.

اما این یک تصور اشتباه است که باید روی جزئیات فنی یک وب سایت تمرکز کنید تا موتورهای جستجو را خوشحال کنید. یک وب سایت باید در وهله اول برای کاربران شما خوب کار کند – سریع، واضح و آسان برای استفاده باشد. خوشبختانه، ایجاد یک پایه فنی قوی اغلب با تجربه بهتر هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو همزمان است.

ویژگی های یک وب سایت از نظر فنی بهینه شده چیست؟

یک وب سایت از نظر فنی سالم برای کاربران سریع است و برای روبات های موتور جستجو به راحتی قابل خزیدن است. یک تنظیم فنی مناسب به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند یک سایت در مورد چیست و از سردرگمی ناشی از، به عنوان مثال، محتوای تکراری جلوگیری می کند. علاوه بر این، بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را با لینک های غیرکار به خیابان های بن بست نمی فرستد. در اینجا، ما به زودی به برخی از ویژگی های مهم یک وب سایت بهینه شده فنی خواهیم پرداخت.

سرعت سایت

امروزه صفحات وب نیاز به بارگذاری سریع دارند. مردم بی حوصله هستند و نمی خواهند منتظر باز شدن صفحه باشند. در سال 2016، تحقیقات نشان داد که اگر یک صفحه وب در عرض سه ثانیه باز نشود، 53 درصد از بازدیدکنندگان وب سایت تلفن همراه را ترک خواهند کرد. بنابراین اگر وب‌سایت شما کند باشد، مردم ناامید می‌شوند و به وب‌سایت دیگری می‌روند و شما این همه ترافیک را از دست خواهید داد.

گوگل می داند که صفحات وب کند تجربه ای کمتر از بهینه را ارائه می دهند. بنابراین آنها صفحات وب را ترجیح می دهند که سریعتر بارگذاری شوند. بنابراین، یک صفحه وب کند نیز نسبت به مشابه سریع‌تر خود، پایین‌تر از نتایج جستجو قرار می‌گیرد و در نتیجه ترافیک کمتری نیز به همراه دارد. و در سال 2021، تجربه Page، با اشاره به اینکه مردم چقدر سریع یک صفحه وب را تجربه می کنند، حتی به یک عامل رتبه بندی تبدیل خواهد شد. پس بهتر است خود را سرعت بخشیده و از این جهت بهینه کنید

سرعت سایت

 

برای موتورهای جستجو قابل خزیدن است

موتورهای جستجو از ربات ها برای خزیدن یا عنکبوت وب سایت شما استفاده می کنند. ربات ها برای کشف محتوای سایت شما پیوندها را دنبال می کنند. یک ساختار پیوند داخلی عالی اطمینان حاصل می کند که آنها متوجه می شوند مهم ترین محتوای سایت شما چیست.

 

اما راه های بیشتری برای هدایت روبات ها وجود دارد. به عنوان مثال، اگر نمی‌خواهید به آن‌جا بروند، می‌توانید آن‌ها را از خزیدن محتوای خاصی مسدود کنید. همچنین می‌توانید به آنها اجازه دهید در یک صفحه بخزند، اما به آنها بگویید که این صفحه را در نتایج جستجو نشان ندهند یا پیوندهای موجود در آن صفحه را دنبال نکنند.

 

 Robots.txt

با استفاده از فایل robots.txt می‌توانید به ربات‌ها در سایت خود دستورالعمل بدهید. این یک ابزار قدرتمند است که باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، یک اشتباه کوچک ممکن است مانع از خزیدن روبات ها (بخش های مهم) سایت شما شود. گاهی اوقات، افراد ناخواسته فایل های CSS و JS سایت خود را در فایل robot.txt مسدود می کنند. این فایل ها حاوی کدهایی هستند که به مرورگرها می گوید که سایت شما چگونه باید باشد و چگونه کار می کند. اگر آن فایل‌ها مسدود شده باشند، موتورهای جستجو نمی‌توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می‌کند یا خیر.

در مجموع، اگر می‌خواهید نحوه کارکرد آن را یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم واقعاً وارد robots.txt شوید. یا، شاید حتی بهتر، اجازه دهید یک توسعه دهنده آن را برای شما مدیریت کند!

تگ متا روبات ها

اگر می‌خواهید روبات‌های موتورهای جستجو در یک صفحه بخزند، اما به دلایلی آن را از نتایج جستجو دور نگه دارند، می‌توانید با متا تگ robots به آنها بگویید. با متا تگ ربات ها، می توانید به آنها دستور دهید که یک صفحه را بخزند، اما پیوندهای موجود در صفحه را دنبال نکنند. با Yoast SEO به راحتی می توان یک پست یا صفحه را noindex یا nofollow کرد. بیاموزید که برای چه صفحاتی می خواهید این کار را انجام دهید.

 پیوندهای مرده (404) ندارد

 

ما بحث کرده ایم که وب سایت های کند خسته کننده هستند. چیزی که ممکن است برای بازدیدکنندگان آزاردهنده تر از یک صفحه کند باشد، فرود آمدن در صفحه ای است که اصلا وجود ندارد. اگر لینکی به صفحه ای غیر موجود در سایت شما منتهی شود، افراد با صفحه خطای 404 مواجه می شوند. تجربه کاربری شما که با دقت ساخته شده اید وجود دارد!

علاوه بر این، موتورهای جستجو نیز دوست ندارند این صفحات خطا را پیدا کنند. و، آنها تمایل دارند حتی بیشتر از آنچه بازدیدکنندگان با آن مواجه می شوند پیوندهای مرده پیدا کنند زیرا هر پیوندی را که به آن برخورد می کنند دنبال می کنند، حتی اگر پنهان باشد.

متأسفانه، اکثر سایت‌ها (حداقل) تعدادی پیوند مرده دارند، زیرا یک وب‌سایت یک کار مداوم در حال پیشرفت است: مردم چیزهایی می‌سازند و چیزهایی را می‌شکنند. خوشبختانه ابزارهایی وجود دارند که می توانند به شما در بازیابی لینک های مرده در سایت خود کمک کنند. در مورد آن ابزارها و نحوه حل خطاهای 404 بخوانید.

برای جلوگیری از پیوندهای غیرضروری مرده، همیشه باید URL یک صفحه را هنگام حذف یا انتقال آن تغییر مسیر دهید. در حالت ایده آل، شما آن را به صفحه ای هدایت می کنید که جایگزین صفحه قدیمی می شود. با Yoast SEO Premium می توانید به راحتی خودتان تغییر مسیر دهید. بدون نیاز به توسعه دهنده!

 موتورهای جستجو و محتوای تکراری

اگر محتوای یکسانی در چندین صفحه سایت خود دارید – یا حتی در سایت های دیگر – ممکن است موتورهای جستجو گیج شوند. زیرا، اگر این صفحات محتوای یکسانی را نشان دهند، کدام یک باید بالاترین رتبه را داشته باشند؟ در نتیجه، ممکن است تمام صفحات با محتوای یکسان را در رتبه پایین تری قرار دهند.

 

متأسفانه، ممکن است بدون اینکه بدانید مشکل محتوای تکراری دارید. به دلایل فنی، URL های مختلف می توانند محتوای یکسانی را نشان دهند. برای یک بازدید کننده، این هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند، اما برای یک موتور جستجو این کار را انجام می دهد. همان محتوا را در یک URL دیگر می بیند.

خوشبختانه، یک راه حل فنی برای این مشکل وجود دارد. با استفاده از عنصر پیوند متعارف به اصطلاح، می توانید مشخص کنید که صفحه اصلی – یا صفحه ای که می خواهید در موتورهای جستجو رتبه بندی کنید – چیست. در Yoast SEO به راحتی می توانید یک URL متعارف برای یک صفحه تنظیم کنید. و برای اینکه کار را برای شما آسان کند، Yoast SEO پیوندهای متعارف خود مرجع را به تمام صفحات شما اضافه می کند. این به جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری که ممکن است حتی از آنها بی اطلاع باشید کمک می کند.

 

امنیت سایت

یک وب سایت از نظر فنی بهینه شده یک وب سایت امن است. امروزه ایمن کردن وب سایت شما برای تضمین حریم خصوصی کاربران یک نیاز اساسی است. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای ایمن سازی وب سایت (وردپرس) خود انجام دهید و یکی از مهم ترین کارها پیاده سازی HTTPS است.

 

HTTPS مطمئن می شود که هیچ کس نمی تواند داده هایی را که بین مرورگر و سایت ارسال می شود، رهگیری کند. بنابراین، برای مثال، اگر افراد وارد سایت شما شوند، اعتبار آنها امن است. برای پیاده سازی HTTPS در سایت خود به یک گواهی به اصطلاح SSL نیاز دارید. گوگل اهمیت امنیت را تصدیق می کند و بنابراین HTTPS را به یک سیگنال رتبه بندی تبدیل کرده است: وب سایت های امن بالاتر از معادل های ناامن قرار می گیرند.

 

در اکثر مرورگرها به راحتی می توانید بررسی کنید که آیا وب سایت شما HTTPS است یا خیر. در سمت چپ نوار جستجوی مرورگر خود، در صورت ایمن بودن، قفلی را مشاهده خواهید کرد. اگر کلمات “ایمن نیست” را می بینید، شما (یا توسعه دهنده شما) باید کاری انجام دهید!

 

ساختار داده ها

داده های ساختار یافته به موتورهای جستجو کمک می کند تا وب سایت، محتوا یا حتی کسب و کار شما را بهتر درک کنند. با داده های ساختاریافته می توانید به موتورهای جستجو بگویید، چه نوع محصولی را می فروشید یا چه دستورهایی را در سایت خود دارید. به علاوه، این فرصت را به شما می دهد تا انواع جزئیات را در مورد آن محصولات یا دستور العمل ها ارائه دهید.

 

از آنجایی که یک فرمت ثابت (توضیح داده شده در Schema.org) وجود دارد که باید این اطلاعات را در آن ارائه کنید، موتورهای جستجو به راحتی می توانند آن را پیدا کرده و درک کنند. این به آنها کمک می کند تا محتوای شما را در یک تصویر بزرگتر قرار دهند. در اینجا، می توانید داستانی در مورد نحوه کارکرد آن و اینکه Yoast SEO به شما در این امر کمک می کند بخوانید. به عنوان مثال، Yoast SEO یک نمودار طرحواره برای سایت شما ایجاد می کند و دارای بلوک های محتوای داده های ساختار یافته رایگان برای محتوای راهنما و سؤالات متداول شما است.

پیاده‌سازی داده‌های ساختاریافته می‌تواند چیزی بیش از درک بهتر موتورهای جستجو برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین محتوای شما را برای نتایج غنی واجد شرایط می کند. آن نتایج درخشان با ستاره ها یا جزئیاتی که در نتایج جستجو برجسته می شوند.

 نقشه سایت XML

 

به عبارت ساده، نقشه سایت XML لیستی از تمام صفحات سایت شما است. این به عنوان یک نقشه راه برای موتورهای جستجو در سایت شما عمل می کند. با استفاده از آن، مطمئن خواهید شد که موتورهای جستجو هیچ محتوای مهمی را در سایت شما از دست نخواهند داد. نقشه سایت XML اغلب در پست‌ها، صفحات، برچسب‌ها یا سایر انواع پست سفارشی دسته‌بندی می‌شود و شامل تعداد تصاویر و آخرین تاریخ اصلاح برای هر صفحه است.

 

در حالت ایده آل، یک وب سایت نیازی به نقشه سایت XML ندارد. اگر ساختار پیوند داخلی داشته باشد که تمام محتوا را به خوبی به هم متصل کند، ربات ها به آن نیاز نخواهند داشت. با این حال، همه سایت ها ساختار عالی ندارند و داشتن نقشه سایت XML هیچ ضرری ندارد. بنابراین ما همیشه توصیه می کنیم که یک نقشه سایت XML در سایت خود داشته باشید.

اگر سایت شما بیش از یک کشور یا کشورهایی را هدف قرار می‌دهد که در آنها به یک زبان صحبت می‌شود، موتورهای جستجو به کمک کمی نیاز دارند تا بفهمند به کدام کشورها یا زبانی می‌خواهید دسترسی پیدا کنید. اگر به آنها کمک کنید، می توانند وب سایت مناسب منطقه خود را در نتایج جستجو به مردم نشان دهند.

بهینه سازی وب سایت های بین المللی کاملاً تخصصی است. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه سایت‌های بین‌المللی خود را رتبه‌بندی کنید، توصیه می‌کنیم نگاهی به آموزش SEO چندزبانه خود بیاندازید.

کد نویسی استاندارد

یک سایت با سئوی فنی یا  تکینیکال سئو باید دارای استاندارد کد نویسی باشد و هیچ خطای کد نویسی را یدک نکشد باید روان باشد و بتواند دارای کمترین کد و لود بالا برای بارگذاری باشند برای اینکه از استاندارد برنامه نویسی استفاده شود نیاز است که سایت خود را بر پایه استاندارد w3c بهینه کنید. لازم به ذکر است که کلیه استاندارد سازی های کئدنویسی سئو باید انجام گیرد

رفع خطاهای w3c

ملاحظه :

کلیه افزونه سئو باید استاندارد ها را داشته باشند اگر ما از یکی صحبت کردیم به علت تنگی وقت و عدم گستردگی مطلب بود.

 

توجه :

در صورتی که سایت شما با این مشکلات درست و پنجه نرم می کند و درگیر این مسایل است و از دست خودتان کاری ساخته نیست یا وقت آن را ندارید می توانید به تیم پنگاش اعتماد کنید. برای تماس با ما به صفحه تماس با ما مراجعه یا تیکت خود را در ناحیه کاربری ارسال کنید .

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha Code

ایمیل پنگاش

ایمیل پنگاش

info@pangash.com

شماره تماس

شماره تماس

09126946237

شماره تماس

شماره تماس

09398695238

آدرس پنگاش

آدرس پنگاش

بوشهر - آبپخش - کشاورز 3

کلیه حقوق برای وب سایت پنگاش محفوظ است